O mně

Powerjóga je cvičební styl založený na pravidelném opakování základních jógových pozic (ásan), které se dynamicky opakují za sebou. Základním předpokladem pro správné cvičení je dech, uvolněná mysl a klid. Pokud jednou za týden navštívíte hodinu powerjógy, postupem času zjistíte, že máte sílu, jste více ohební a pružní, lépe se vám dýchá a vše zvládáte s klidem a nadsázkou. A ten klid je dle mého největší výhoda tohoto cvičení. Bohužel v současné době život není žádný med. Řešíme problémy,trápíme se a zažíváme nepříjemná překvapení. Může se to zdát nemožné, ale to, že člověk se na chvíli zastaví. Opravdu zastaví a pokusí se na hodinku nad ničím nepřemýšlet, pomůže nejen sobě, ale i okolí. Za mě musím říci, že jsem měla více emočních, ale i racionálních výkyvů předtím než jsem začala cvičit pravidelně. Vím to, občas se nechce vůbec nic. Ale i toho bychom si měli cenit a dopřát tělu klid. Vědomý klid. Alespoň pár minut denně nás vnitřně posílí a my budeme moci zvládat různá úskalí s pevnější myslí.

Pokud bych se měla vrátit k výhodám powerjógy, tak za mě jedna z nejvíc zajímavých věcí je určitě čistota těla. Lépe řečeno - čistota buněk a buněčného okolí. Pokud začneme vědomě a hluboce dýchat, tak nám to tělo v dobrém opletí. Volné radikály jsou asi největším strášákem moderních reklam, letáků, kompletně celého farmaceutického průmyslu. Cíl je jasný, nakoupit si co nejvíce antioxidačních přípravků, doplňků stravy a jiných zázračných produktů s vědomím, že dělám pro sebe (i pro peněženku?:) to nejlepší. Jak už to tak často bývá, ty nejlepší věci jsou zadarmo. A dech máme zdarma. Alespoň dočasně. Na pár desítek let. Tak ho pojďme využívat! Zpomalením dechu a tzv. dodechnutím se dosáhneme v těle toho, že se kyslík nacházející se v buňkách dokáže spotřebovat a využít pro tvorbu buněčné energie (adenosin trifosfát, ATP). Tato energie, lépe energetické vazby mezi atomy, slouží na spoustu věcí v těle. Potřebujeme ji ke spalování, ale i tvorbě tuků, cukrů i bílkovin. Potřebujeme ji na tvorbu buněčné DNA, tvorbu celé buňky i její rozpad. Potřebujeme ji prostě úplně ke všemu dobrému i zlému (při degradaci odpadních látek v játrech, ledviních aj.). Vraťmě se ale k dechu. Pokud budeme po celý den dýchat povrchově a nebudeme mít pocit plného nádechu a výdechu. Ochuzujeme se. Paradoxně zvyšujeme množství kyslíku v buňkách a to způsobí náhlý problém. Dýchací řetězec (ten, který tvoří již zmíněné ATP) je zahlcený a může se stát, že vznikne více volných radikálů (kyslíky se různě propojí, spojí s volným elektronem, volným vodíkem aj.). Volné radikály pak způsobují tolik známou paseku v jednotlivých buňkách. Ničí membrány, oslabují buněčné spoje, dostávají se i do jádra, kde mohou způsobit mutační a jiné degradační produkty DNA. A to vše a ještě více se v těle děje neustále, konstanstně, bez našeho vědomí. Co ale můžeme ovlivnit my je koordinace našeho těla a naší mysli. A to není málo. Pojďme se každý den na pár minut zastavit a vnímat jen sebe. Jakkoli a kdekoli. V autobuse, autě (no..při řízení to raději nezkoušejte, vím co říkám:D), na podložce, v lese, v kuchyni. Kdekoli, kde můžete čerpat energii a vědomě se uvolnit a být alespoň na chvíli se sebou spokojeni. Se vším. A nemuset nad ničím přemýšlet. Je to nesmírně těžké a každý nový den se to musíme učit znovu a znovu. Postupným opakováním se ale můžeme stát mistry a dojít tak na novou cestu. A učit se. Od sebe. Nikdo jiný není lepším učitelem než my sami. A dýchat. Hluboce. S pokorou.Jak ke mně poweryoga přišla? Postupně a nenásilně a tak to asi v životě má být. Cvičení poweryogy řešilo mé problémy, nejprve zdravotní (bolest zad rázem ustupovala) a později i duševní. Cvičení byť i chvilkové mě naplňovalo a stále naplňuje pocitem bezpečí. Alespoň na chvíli vždycky vím, že to, co teď právě dělám, je pravé a poctivé. Powerjóga neublíží, pomáhá. Odstraní Vám různé neduhy o kterých možná ani nevíte nebo nechcete vědět.
První osobní zážitek? Vánoce 2006..delší čas byla ve mně skryta nejistota v to, jestli vše dělám správně. Stres, přílišná zodpovědnost skoro o vše, co mě obklopovalo se najednou projevil v podobě „blokačky“ zad. A stále víc a víc. Tak jsem si ho už konečně koupila, DVD Vaška Krejčíka. Když jsem byla sama doma, řekla jsem, že ho tedy „prubnu“. No a pak to šlo velmi rychle. Neminul den, kdy bych si ho znovu a znovu nepustila. Ze začátku to bylo na mě hodně dlouhé a takové až moc klidné. Ten klid byl ale hlavní spouštěč. Celkem radikálně se proměnil můj život – změnila jsem školu, místo a zjistila jsem, že svět může být přece jen hezčí. Stačí ho jen začít vnímat jinak. Tak, jak my chceme.
Od malého můstku jsem pomalu stavěla větší most a v roce 2012 jsem dokončila instruktora powerjógy u Vaška Krejčíka v Power Yoga Akademii. Stále navštěvuji různé semináře (Yoga master training, Jógová praktika...) a workshopy, především se zaměřením na jógu pro těhotné (Jóga pro těhotné systémem A.Smékalové, Gravid Yoga) a poslední dobou zejména hodiny Iyengar jógy.
Ten, kdo mi pomohl odstartovat cvičení hlavně v Praze, je Katka Feitová. Velmi ji obdivuji pro její neskutečnou energii a velké nadšení pro cokoli:) Marcela Minaříková mi ukázala novou cestu v Iyengar józe, která je velmi jemná a šitá "přímo na míru" pro každého z nás. Moje sestřička Zuzka Prášková je pro mě velkou inspirací k vedení mých hodin. Byť je instruktorem aerobicu, naše společná linka je protkána už od dětství. Více o Zuzce a jejích hodinách na www.aerobiczuzka.cz

Kurzy a licence: PYA instruktor powerjógy, PYA instruktor gravid jógy, Jóga pro těhotné systémem A.Smékalové, Basic diplom - Chi-toning, workshopy (PYA jóga inspirace JARO, Jógová praktika, Techinka jógových pozic), semináře a inspirace od Katky Feitové (powerjóga), Dalibora Štědronského (vinyasa jóga), nádstavbový kurz PYA (Pokročilý kurz jógy +).

 

Cvičení venku

Když je v létě venku krásné počasí, je škoda zůstávat zavřený v tělocvičně. Můžeme si místo toho zajít zacvičit ven a nadýchat se při cvičení čerstvého vzduchu.

Na dovolené

Cvičit power yogu můžete sami, a kdekoli. Není nutné vždy spoléhat pouze na instruktora. Proč si třeba nezacvičit na dovolené při západu slunce?

Iveta Peclinovská

Přesto ale budu moc ráda, pokud si přijdete zacvičit na moje hodiny. Můžete se těšit na přátelskou atmosféru a příjemné cvičení se zkušenou instruktorkou.