Více info o józe

 

  Proč a jak vůbec (power) jógu začít cvičit?
 • Slovo jóga je ze sánskrtu volně překládáno jako propojení, spojení či Unie. V dnešní zrychlené době je tato Unie brána jako právě propojení mezi naší duší a myslí (body and mind). Obecně můžeme chápat jógu jako prostředek jak docílit stavu vnitřní harmonie a rovnováhy skrz "ostrouhané" a cvičením posílené fyzické tělo.
 • Pokud se rozhodnete začít či již praktikujete toto cvičení, vězte, že začnete vnímat jógu celistvě. Nejen jako 60 či 90min cvičení. Začnete-li s jógu správně, klidně a s rozmyslem, jóga Vám tělo uvolní a harmonizuje jemné energie. Vše se propojí a staneme se součástí výše zmíněné Unie.
 • Víc ale než jen slova pomůžou činy:). Nikdy nic nebude dokonalé, ale naše snaha a pravidelné rozhýbání nejen těla může udělat skoro až zázraky...


 • Pár obecných rad pro začátečníky
 • Na cvičení si vezměte pohodlné oblečení. Je dobré delší a upnutější tílko/tričko, které Vám nebude "plandat". Velmi těsná guma u kalhot též není moc příjemná. 
 • Přijďte samozřejmě v botech:), ale hned před cvičením se zujte a žádné další boty potřebovat nebudete. Ani raději ponožky, silonky či punčochy. Nejlepší varianta je naboso. 
 • Podložku si nemusíte nosit s sebou. Pokud to ale se cvičením myslíte vážně, doporučuji Vám si pořídit vlastní (nejen z hygienických důvodů). Pokud budete poradit/koupit podložku u mě, není problém. Vyzkoušela jsem pár typů a druhů materiálů a sama musím uznat že v této "branži" vysoká cena za podložku ne vždy odpovídá kvalitě. 
 • S jídlem před cvičením opatrně, ideálně dle příruček a rad - 2-3hoďky nejíst. To ale sama nikdy nevydržím, proto ideálně ovoce s vyšším glykemickým indexem (banán) či lehká pomazánka (z avokáda, bylinky, citrón a umeocet:) na menší kváskový chlebík nemůže před cvičením nadělat paseku. Raději se vyvarujte zeleninovým salátům, jelikož nadýmání při předklonech a torzních pozicích nemusí být příjemné. 
 • A pití je také rozporuplné. Obecné rady jsou během cvičení nepít, abychom zbytečně neochlazovali tělo, které se snažíme po celou dobu cvičení zachovat teplé a tím pádem zahřátý tzv. vnitřní oheň. Pokud ale nemůžete jinak či je opravdu teplé počasí (cvičíme venku) či praktikujete tzv. hot či bikram jógu, pijte;).


 • Zdravotní bariéry

 • Cvičení není zakazováno dětem, těhotným či seniorům (speciální upravené hodiny).Pokud jste ale prodělali operaci či jste prodělali závažnější onemocnění, poraďte se před cvičením se svým lékařem a před hodinou cvičení informujte instruktora o svém zdravotním stavu. 

Cvičení venku

Když je v létě venku krásné počasí, je škoda zůstávat zavřený v tělocvičně. Můžeme si místo toho zajít zacvičit ven a nadýchat se při cvičení čerstvého vzduchu.

Na dovolené

Cvičit power yogu můžete sami, a kdekoli. Není nutné vždy spoléhat pouze na instruktora. Proč si třeba nezacvičit na dovolené při západu slunce?

Iveta Peclinovská

Přesto ale budu moc ráda, pokud si přijdete zacvičit na moje hodiny. Můžete se těšit na přátelskou atmosféru a příjemné cvičení se zkušenou instruktorkou.